Ścieżka żwirowa – skromna a efektowna

utworzone przez | Lut 21, 2023 | Zakładanie ogrodu | 0 komentarzy

Ścieżka jest ważną częścią ogrodu, łącząc funkcjonalność z estetyką, wpływa  na charakter całego ogrodu.
Przy planowaniu ścieżki ogrodowej warto zadać sobie pytanie, czy to ma być główna atrakcja naszego ogrodu? Czy wymyślny wzorek nie zdominuje przestrzeni? A może lepiej postawić na prostotę i dobre dopasowanie do całości aranżacji? Moim zdaniem taka jest właśnie ścieżka żwirowa.

I tu od razu wyjaśnienie. Ścieżka żwirowa – mimo swojej nazwy, większość tego typu ścieżek nie jest robiona ze żwiru.
Kruszywo na alejki to grysy o różnej frakcji. Grys jest kruszywem łamanym, ma proste krawędzie, dzięki czemu da się go dobrze zagęścić. Żwir jest zaokrąglony więc o zagęszczeniu nie ma mowy, jedyna możliwość zbudowania ścieżki ze żwiru to użycie różnego rodzaju kratek, które wypełniamy kruszywem.

Nie słyszałem, żeby ktoś mówił o ścieżce grysowej, więc dalej będę pisał o ścieżce żwirowej, z zastrzeżeniem że jednak bardziej odpowiednim materiałem będzie grys.

Nawierzchnia żwirowa w ogrodzie śródziemnomorskim

Jaką frakcja grysu na ścieżkę? Używamy zwykle frakcji 2-8 lub 8-16mm na wierzchnią warstwę i jeśli jest potrzebna podbudowa używamy tłucznia o frakcji 31,5 – 63mm  lub klińca (16-32mm) .

Budowa ścieżki wymaga mniejszych umiejętności i zajmuje mniej czasu w porównaniu do budowy podobnej ścieżki z kostki brukowej. Możemy zrobić ją sami i sporo zaoszczędzić.

W najprostszej wersji potrzebujemy szpadla, taczek, metalowych grabi i grysu.

W trochę bardziej zaawansowanej wskazane jest użycie geowłókniny separacyjnej lub czarnej tkaniny do ściółkowania (trochę gorzej przepuszcza wodę).

Kolejną opcją są obrzeża. Możemy je zrobić z zwykłych betonowych obrzeży, pojedynczego paska kostki brukowej, plastikowych obrzeży typy Eko-bord itp..

Jeśli planujemy długą ścieżkę o głębszym przekroju warto wynająć minikoparkę do korytowania.

Ile żwiru potrzebujemy na ścieżkę? 1m 3 grysu o frakcji 8-16mm waży ok 1500 kg (1,5 tony). Obliczmy objętość ścieżki mnożąc jej długość , szerokość i głębokość. Weźmy ścieżkę o szerokości 0,8m (80cm), długości 20m i głębokości 0,1m (10cm). Mamy 0,8mx20mx0,1m=1,6 m3. Potrzebujemy 1,6m3 grysu, po przeliczeniu jakieś 2,4 tony. Tak więc na 1m2 takiej ścieżki potrzebujemy 150 kg grysu.

Ścieżka żwirowa z obrzeżem z kostki brukowej w nowoczesnym ogrodzie

Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie ze żwiru?

  1. Wytyczamy krawędzie ścieżki. Jeśli mamy linie proste używamy sznurka i palików, jeśli ścieżka zbudowana jest z fal lub łuków łatwiej będzie ją wytyczyć z pomocą węża ogrodowego.
  2. Korytujemy- wybieramy ziemię na ustaloną na przewidywaną głębokość. Na glebach piaszczystych wystarczy 10 cm , na bardziej zwięzłych ok 20cm. Jeśli po naszych wykopkach dno wykopu jest pulchne, trzeba je zagęścić.
  3. Układamy geowłókninę separacyjną do oddzielenia żwiru od ziemi. Włókninę układamy tak by zabezpieczała zarówno dno jak i boki wykopu. Jeśli lubimy bardziej naturalny styl możemy zrezygnować z włókniny. Musimy się liczyć z tym, że wysypany żwir będzie mieszał się z podłożem.
  4. Układamy obrzeża. Możemy je zrobić z zwykłych betonowych obrzeży, pojedynczego paska kostki brukowej, plastikowych obrzeży typy Eko-bord itp.. Obrzeże układamy tak, żeby włóknina wchodziła pod obrzeże. Nie powstaje wtedy szczelina, którą mogłyby przerastać chwasty. Można zrezygnować z obrzeży, granica ścieżki będzie wtedy bardziej rozmyta, przerośnięta trawą lub rozrastającymi się nasadzeniami, wymieszana z ziemią. To opcja do bardziej naturalistycznych ogrodów.
  5.  Rozsypujemy kruszywo, zagęszczamy. Możemy użyć zagęszczarki. Jeśli mamy glebę nieprzepuszczalną i układamy dwie warstwy kamienia, najpierw rozkładamy kruszywo o grubszej frakcji, wyrównujemy i zagęszczamy. Następnie rozkładamy wierzchnią warstwę, również wyrównujemy i zagęszczamy.

Ścieżka żwirowa w ogrodzie naturalnym

Żwir to moim zdaniem materiał uniwersalny. Pasuje do nowoczesnych ogrodów, bardziej stylowych, angielskich czy też wiejskich ogródków. Różnorodność kolorów, wielkości ziaren oraz rodzaju użytego obrzeża lub jego braku sprawia, że ścieżkę żwirową możemy dopasować do do każdego stylu ogrodu.

O planowaniu i szerokościach  ścieżek więcej we wpisie Ścieżka w ogrodzie.

Ścieżka żwirowa – skromna a efektowna
5 (100%) 2 votes

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O blogu

afal-kochanowicz-blog-ogrodowe-inspiracje

Cześć , jestem Rafał.  Na moim blogu znajdziesz piękne ogrody, praktyczne porady i rzeczy które mnie inspirują w pracy. Na co dzień projektuję i zakładam ogrody >>>

E-book

Zapraszam do lektury darmowego  e-booka  z pomysłami na Twój ogród.

Mam nadzieję, że będzie dla Ciebie inspiracją.