Czerwona trawa – Imperata ‚Red Baron’

utworzone przez | Lut 27, 2023 | Trawy ozdobne | 0 komentarzy

Trawy ozdobne mają wiele zalet, ale raczej nie kojarzą się z mocnym efektem kolorystycznym. Jest jednak kilka gatunków, które mają efektowne kolory.
Jak się nazywa taka czerwona trawa? Najbardziej popularna jest imperata cylindryczna w odmianie „Red Baron”. Imperata pochodzi z Dalekiego Wschodu. Ta odmiana rozrasta się dosyć powoli, w przeciwieństwie do gatunku, który jest uznawany za roślinę inwazyjną. Imperata dorasta do około 40-60 cm wysokości.

Imperata cylindryczna "Red Baron"

Imperata wypuszcza zielone źdźbła, którym szybko zaczynają czerwienić się końcówki. W miarę wzrostu źdźbła stają się coraz bardziej czerwone. W połowie czerwca mniej więcej połowa rośliny jest czerwona. Jesienią soczysta czerwień obejmuje całą trawę. Posadzenie kilkunastu, a najlepiej kilkudziesięciu sztuk w grupie da nam mocną czerwoną plamę koloru.

Imperata - czerwona trawa

Z czym łączyć trawę Red Baron? Subtelną kompozycję uzyskamy łącząc imperatę „Red Baron” z bylinami np. liliowcami, jeżówkami, liatrą kłosową. Imperata doda koloru do aranżacji z innymi gatunkami traw na przykład z rozplenicą japońską, miskantami, hakonechlą.

Dobrze wygląda na tle ciemnej zieleni cisów, bukszpanów czy tuj. Nisko prowadzone hortensje połączone z czerwoną trawą to minimalistyczny, dwuskładnikowy przepis na ciekawą aranżację.

Ciekawe jest też zestawienie imperaty z odmianami krzewów i drzew o purpurowych liściach. Mogą to być berberysy „Atropurpurea Nana” i „Red Pillar”, pęcherznica „Little Devil”, śliwa dziecięca czy klon palmowy „Atropurpureum”. To aranżacje o dużym ładunku koloru, dlatego warto dodać do nich trochę zielonego.

Imperata dobrze wygląda w dużych grupach, rośnie w dużym zwarciu, dlatego można jej użyć jako rośliny okrywowej. Dobrze wygląda także jako dywan pod drzewami, muszą to być jednak gatunki o luźnych koronach, posadzone w odpowiednich odstępach, tak aby imperata miała wystarczającą ilość światła.

Czerwona trawa w ogrodzie

Imperata ma opinię trawy inwazyjnej, rozłażącej się po ogrodzie. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, przynajmniej 6 godzin bezpośredniej ekspozycji w ciągu dnia. Znosi lekkie zacienienie. Jednak im bardziej słoneczne stanowisko, tym żywsza czerwień. Przesadne nawożenie może sprawić, że rośliny zaczną się rozrastać w niekontrolowany sposób. Jest tolerancyjna w stosunku do podłoża, najlepiej się czuje w lekko wilgotnej, przepuszczalnej glebie.

Co ile sadzić Red Baron? Imperatę sadzimy w rozstawie około 4 do 7 sztuk na metr kwadratowy.

Czy trawę Red Baron się przycina? Cięcie wykonujemy wiosną, zanim zaczną się pojawiać nowe pędy.

Imperatę najłatwiej rozmnożyć przez podział rozrośniętych kęp. Kępy trawy dzielimy szpadlem jesienią lub wiosną

Ta czerwona, średniej wielkości trawa wygląda w miarę naturalnie, jak na roślinę o takiej intensywności koloru. Czerwona plama, która nie jest ograniczona do okresu kwitnienia to atut który warto wykorzystać w naszej ogrodowej kompozycji.

Czerwona trawa – Imperata ‚Red Baron’
4.5 (90%) 2 votes

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O blogu

afal-kochanowicz-blog-ogrodowe-inspiracje

Cześć , jestem Rafał.  Na moim blogu znajdziesz piękne ogrody, praktyczne porady i rzeczy które mnie inspirują w pracy. Na co dzień projektuję i zakładam ogrody >>>

E-book

Zapraszam do lektury darmowego  e-booka  z pomysłami na Twój ogród.

Mam nadzieję, że będzie dla Ciebie inspiracją.