Ścieżka w ogrodzie. Może być zwykła, od drzwi frontowych do śmietnika. Codzienna, prowadząca najkrótszą drogą do celu. Może być romantyczna, wijąca się pośród kwitnących rabat, zapraszająca nas w głąb ogrodu. Każdy kolejny zakręt odkrywa nowe oblicze ogrodu.
Najlepiej, żeby ścieżka gdzieś nas prowadziła a nie urywała się nagle, bo to naprawdę nieprzyjemne uczucie. Stoisz i myślisz sobie co tu się wydarzyło? Co autor miał na myśli? Idziesz i wchodzisz na żywopłot…Jakbyś szedł przez las i nagle ścieżka się kończy.
Nie musi to być nic wymyślnego, ani też bardzo funkcjonalnego. Ławka na końcu ogrodu. Rzeźba. Lustro. Drzwi w ogrodzeniu. Mogą być nawet fałszywe. Taka atrapa, drzwi się nie otwierają, nie ma przez nie przejścia. Po prostu nadają wizualny sens ścieżce.
Jak zaplanować ścieżki w ogrodzie?
Ścieżki prowadzące do typowo użytkowych elementów typu furtka , śmietnik prowadzimy jak najkrótszą drogą. W ścieżce spacerowej możemy pokusić się o większą swobodę.
Jeśli mieszkamy już jakiś czas, łatwiej nam zaplanować ścieżki przynajmniej te typowo funkcjonalne. Wiemy którędy najczęściej chodzimy, być może już wydeptaliśmy ścieżki w trawniku. Bez dłuższego zastanowienia się możemy wytyczyć ścieżki, nadając przedeptom bardziej estetyczną formę.
Jaka ścieżka jest nam potrzebna?
Powinna być wygodna do chodzenia. Powinna umożliwić nam przejście suchą stopą gdy trawa jest mokra po deszczu lub rosie.
Prosta, kręta, twarda, miękka. Będziemy chodzić po niej, spacerować czy jeździć taczką.
Dobrze zaprojektowana ścieżka jest jednocześnie funkcjonalna i estetyczna.
Co na ścieżki w ogrodzie?
Mamy teraz olbrzymią różnorodność materiałów; największy wybór dają nam wyroby betonowe. Kostki i płyty w różnych kolorach i kształtach. Postarzane obtłukiwane kostki pasujące do stylowych przestrzeni, duże gładkie płyty do nowoczesnych minimalistycznych ogrodów. Imitacje drewnianych desek, krążków drewna lub kostki z posypką mające przypominać granit, Katalogi wypełnione są setkami rodzajów kostek i płyt, napewno dobierzemy coś do naszego ogrodu, niezależnie od tego jaki styl preferujemy.
Naturalne kamienie to przede wszystkim granit , materiał prawie niezniszczalny dostępny w formie płyt lub kostki. Piaskowiec to dosyć miękki materiał, na ścieżki dobieramy najtwardsze odmiany.
Mniej popularnym rozwiązaniem jest cegła, najtrwalsza jest cegła klinkierowa.
Wreszcie mamy do dyspozycji różnego rodzaju kruszywa, żwiry i grysu o różnej kolorystyce i frakcji. Od grafitowych, przez szare, kolorowe po białe jak np. biała marianna.
Coraz większą popularność zdobywają różnego rodzaju zrębki- materiał dosyć tani, ale niezbyt trwały.
Możemy przyjąć kilka kryteriów wyboru materiału na ścieżkę: cena, funkcjonalność, dopasowanie do architektury domu i stylu ogrodu. Istotnym czynnikiem jest też łatwość czyszczenia takiej nawierzchni. Łatwiejsze do utrzymania są gładkie równe powierzchnie. Zamiatanie czy odśnieżanie będzie wygodniejsze na równej bezfazowej kostce brukowej. Jazda na rolkach na pewno też.
Pamiętajmy że użyte materiały muszą pasować do elewacji domu oraz innych elementów małej architektury takich jak murki oporowe czy konstrukcje drewniane. Szukamy podobnych odcieni lub przemyślanego kontrastu. Duże betonowe płyty to element nowoczesnego minimalistycznego ogrodu. Ich duże powierzchnie wprowadzają do aranżacji spokój i elegancję. Ścieżka żwirowa będzie pasowała do bardziej naturalnego ogrodu, z bujnymi rabatami w angielskim stylu.
Jakiej szerokości ma być ścieżka? Tyle, żeby stopę postawić? Czy przejść, trzymając się za ręce?
Zastanów się jak będziesz z niej korzystał, do czego będzie Ci służyć? Będziesz chodził po niej sam, z dzieckiem za rękę ? Będziesz jeździł taczką, wózkiem, przestawiał kosz na śmieci?
Najlepsza metoda jeśli nie potrafisz sobie tego wyobrazić, rozłóż miarkę na ziemi w miejscu gdzie planujesz ścieżkę, wyznacz szerokość i zastanów się czy wystarczy 80 cm, 90 cm 150cm dla Twoje potrzeby? Jeśli ścieżka będzie przy ścianie domu, ogrodzeniu czy żywopłocie może okazać się, że trzeba będzie dołożyć dodatkowe 20cm żeby móc wygodnie przejść nie ocierając się o ścianę.
Ścieżka nie może być za wąska, ale też nie za szeroka, zbędne centymetry to dodatkowe koszty. No i zabierają przestrzeń w której moglibyśmy posadzić rośliny.
Jaka szerokość chodnika w ogrodzie?
Typowe szerokości ścieżek w ogrodzie:
- 40-60 cm – wąskie przejście z płyt w rabacie, opaska wokół domu (funkcja ozdobno- ochronna, nie do wygodnego chodzenia)
- 80-90 cm – wygodne przejście dla jednej osoby,
- 110 cm – wygodne przejście dla jednej osoby przy ścianie domu
- 120 cm – przejście dla dwóch osób
- 150 cm – dwie osoby obok siebie przy ścianie domu
- 200 cm – minimalna zalecana szerokość dla samodzielnych ciągów pieszych w przestrzeni publicznej.
To sprawdzone standardy, ale jeśli masz wątpliwości przetestuj z miarką w ręku. Przy budowie ścieżki z kostki lub płyt warto wziąć pod uwagę szerokość kostki, tak żeby wyszło bez docinki. Np. dla kostki o szerokości 14 cm, chodnik mógłby mieć ok 84cm szerokości (6 rzędów po 14 cm). Piszę mniej więcej, bo jeszcze dochodzą spoiny.
Opaska wokół domu może służyć do chodzenia lub być tylko rodzajem ochrony dla fundamentów czy elewacji.
Jeśli ma służyć do chodzenia powinna być szersza ok 110 cm, jeśli ma mieć tylko funkcję estetyczno-ochronną jej szerokość może wynosić 40-60cm.
Ścieżki to jeden z elementów, które odróżniają ogród zaprojektowany od powstałego spontanicznie.
W naturalny sposób przyciągają nasz wzrok, dlatego warto zadbać by były nie tylko funkcjonalne, ale też po prostu piękne 🙂
0 komentarzy