Motyli krzew czyli budleja

utworzone przez | Sty 9, 2023 | Rośliny ozdobne | 0 komentarzy

Jak się nazywa roślina która przyciąga motyle?
Motyli krzew to popularna nazwa budlei Dawida (Buddleja davidi). Doskonale opisuje najważniejszą właściwość tej rośliny. Bogate w nektar kwiaty przyciągają motyle jak magnes. W optymalnych warunkach kwitnie naprawdę oszałamiająco. Piękne kwiatostany same w sobie budzą podziw. A dodatkowym bonusem są owady, które wprowadzają trochę ruchu do naszego ogrodu. Żeby to osiągnąć trzeba spełnić jej wymagania. Roślinę tą w naszym klimacie prowadzi się w dość specyficzny sposób, o czym warto pamiętać podczas aranżacji.

Ile miejsca potrzebuje budleja? Budleja w naszych warunkach to średni krzew liściasty o rozmiarach około 1,50-2,50 m wysokości i podobnej szerokości. W naturalnych warunkach budleja to spory dorastający do 5m krzew. Roślina o pokroju wyprostowanym, z lekko przewieszającymi się pędami. Liście są lancetowate, ciemnozielone, od spodu szaro owłosione.
Gdzie najlepiej sadzić budleję? Budleja lubi słońce i średnio wilgotne, przepuszczalne gleby. Toleruje większość gleb poza mocno wilgotnymi czy wręcz mokrymi.

Kiedy kwitnie motyli krzew

Kiedy kwitnie motyli krzew? Budleja kwitnie od lipca aż do późnej jesieni, gdy inne krzewy już dawno przestały kwitnąć. Drobne pachnące kwiaty są zebrane w wiechy o długości około 20 -40 cm, w zależności od odmiany. Kwiaty u gatunku są fioletowe, u odmian poza fioletem spotkamy kwiaty różowe, purpurowe i białe.

Pasuje przede wszystkim do naturalistycznych rabat, będących oazą dla różnego rodzaju owadów.

Będzie świetnym uzupełnieniem bylinowej rabaty, dodatkowym piętrem wabiącym owady.

Motyli krzew

Co posadzić obok budlei? Możemy posadzić werbenę patagońską, rozchodniki, rudbekie, jeżówki i astry. Taka rabata będzie rajem dla motyli od lata do jesieni. To rośliny kwitnące w podobnym czasie, połączenie ich razem zwielokrotni efekt. Możemy dodać  do takiej kompozycji trochę traw ozdobnych takich jak: rozplenica, miskanty lub trzcinnik ostrokwiatowy.

Jeśli mamy mało miejsca a chcemy żeby w ogrodzie coś się działo przez cały rok, możemy posadzić  przy budlei rośliny kwitnące wcześniej np. rośliny cebulowe czy krzewy takie jak tawuła szara czy lilak Mayera.

Budleja raczej nie będzie podstawą kompozycji. To typowa roślina do zadań specjalnych. Będzie ciekawym uzupełnieniem dla mocnych kształtów wyrazistych iglaków, bukszpanowych kul lub formowanych cisów.

Jak uprawiać budleję?

Jak uprawiać budleje? Pamiętajmy, że budleja to roślina szybko rosnąca i obficie kwitnąca. W związku z tym potrzebuje sporo składników pokarmowych. Na zasobnych glebach wzrost jest bardzo szybki, przez sezon odbijające od ziemi pędy mogą osiągnąć 2-2,5 m. Na mniej zasobnych, przepuszczalnych glebach trzeba będzie pomóc roślinie odpowiednim nawożeniem i podlewaniem.

Jaki nawóz do budlei Dawida? Na wiosnę najlepiej zastosować nawóz wieloskładnikowy z azotem. Na zasobnych glebach powinno wystarczyć. Na uboższych glebach nawozimy drugi raz przed lub w trakcie kwitnienia. Wtedy stosujemy nawóz ze zwiększoną ilością fosforu i potasu.

Biała odmiana budlei

Czy budleja przemarza? Budleja w naszych warunkach może przemarzać, dlatego należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Popularnym sposobem jest kopczykowanie. Usypujemy kopczyk u podstawy krzewu z kompostu, drobno zmielonej kory, liści lub ziemi na ok. 30 cm wysokości. Na bardziej wietrznych stanowiskach może być konieczne dodatkowe okrycie warstwą agrowłókniny lub juty. Wiosną rozgrzebujemy kopczyk i przycinamy roślinę.

Czy przycinać motyli krzew?  Zwykle przycinamy budleję dwa razy w ciągu roku.

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów, stymuluje bylinę do tworzenia nowych. Dzięki temu kwitnie aż do pierwszych przymrozków.

Przekwitłe kwiatostany budlei?

Czy budleje przycina się na zimę? Nie, zasadnicze cięcie budlei wykonujemy dopiero na wiosnę. Przycinamy ją przy ziemi na wysokość ok. 20 cm. Tniemy nad 2 0czkiem ponad starą zdrewniałą łodygą. Tak silne cięcie pobudza roślinę do wytwarzania nowych pędów z kwiatostanami.

Cięcie budlei

Jak się rozmnaża budleję? Najłatwiejszy sposób rozmnażania budlei to sadzonki . Możemy wykorzystać sadzonki zdrewniałe które pozyskujemy podczas wczesnowiosennego cięcia. Pobieramy je z pędów od 0,5 – 1 cm średnicy, zostawiamy kawałki pędów z 3 węzłami pąków. Dół sadzonki maczamy w ukorzeniaczu. Sadzonki wsadzamy do podłoża zagłębiając 2 węzły, jeden zostaje na wierzchu. Jako podłoża najlepiej użyć mieszaniny odkwaszonego torfu i gruboziarnistego piasku, wymieszanych w proporcji 1:1. Budleja dosyć łatwo się przyjmuje także warto spróbować sadzonkowania.

Jeśli lubimy ogrody pełne życia to budleja  będzie dobrym wyborem. To ciekawa roślina do ogrodów dzikiej przyrody.  Zanim zakwitnie nie jest specjalnie ozdobna. Trzeba to uwzględnić przy tworzeniu aranżacji. Przychodzi jednak czas kwitnienia i budleja gra pierwsze skrzypce.

Motyli krzew czyli budleja
5 (100%) 2 votes

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O blogu

afal-kochanowicz-blog-ogrodowe-inspiracje

Cześć , jestem Rafał.  Na moim blogu znajdziesz piękne ogrody, praktyczne porady i rzeczy które mnie inspirują w pracy. Na co dzień projektuję i zakładam ogrody >>>

E-book

Zapraszam do lektury darmowego  e-booka  z pomysłami na Twój ogród.

Mam nadzieję, że będzie dla Ciebie inspiracją.