Irysy syberyjskie – kompozycje w ogrodzie

utworzone przez | Sty 25, 2021 | Byliny do ogrodu, Rośliny ozdobne | 2 Komentarze

Kosaciec syberyjski (Iris sibirica) to jedna z moich ulubionych roślin, zmieściła się nawet w TOP 10 🙂

Często używam go w swoich projektach. Dlaczego? Piękne kwiaty to jeden z powodów, ale ważniejsze jest to że sprawdza się w różnego rodzaju aranżacjach.

Kosaćce syberyjskie osiągają w zależności od stanowiska ok 80-120 cm wysokości.
Fioletowo-niebieskie kwiaty nie są tak pokaźne jak kwiaty irysa bródkowego.

Kossaciec syberyjski

Kwitną na przełomie maja i czerwca. Niezbyt długo- około tygodnia ale spektakularnie. Posadzone w dużej grupie tworzą efektowną plamę pięknych kwiatów. W mniejszym ogrodzie możemy użyć pojedynczych roślin lub małej kępki irysów tworząc ciekawy detal.

Irys syberyjski - kompozycje

Kompozycja z irysami. Co posadzić obok irysów ?

Irysy sprawdzą się na bujnej rabacie bylinowej w połączeniu z liliowcami, naparstnicami, łubinem czy przywrotnikiem. Ciekawym klasycznym połączeniem jest zestawienie irysów z różami i piwoniami.

Naturalnym siedliskiem irysów są wilgotne obrzeża stawów i rzek dlatego dobrym pomysłem na wykorzystanie irysów jest aranżacja rabaty nad oczkiem wodnym lub strumykiem. W tle możemy posadzić derenie, kalinę lub niskie odmiany wierzb. W takim miejscu razem z kosaćcami sprawdzą się tawułki arendsa, bodziszki i hosty.

Z czym sadzić irysy syberyjskie

Irysy stanowią ciekawe uzupełnienie dla kwitnących w drugiej połowie lata bylin: rudbekii, jeżówek, szałwii.

Takie byliny późnego lata są motywem przewodnim ogrodów preriowych. Co prawda irysy nie mają z prerią nic wspólnego ale jeśli nie jesteśmy purystami możemy wzbogacić naszą rabatę i sprawić żeby już wcześniej coś ciekawego się na niej działo.

Mimo że pochodzą z wilgotnego środowiska dosyć dobrze znoszą suszę dzięki swoim kłączom.

Pasują do ogrodów żwirowych, zarówno tych utrzymanych w japońskim stylu jak i tych bardziej swobodnych naśladujących żwirowy brzeg strumyka.

Iris sibirica

Irys syberyjski – uprawa

Najobficiej kwitną w słonecznym ,wilgotnym miejscu ale tolerują lekki cień i glebę która nie jest zbyt przesuszona. Trzeba uważać żeby nie przesadzić z nawożeniem azotowym na wiosnę – rośliny bujnie rosną ale słabiej kwitną.

Irysy syberyjskie - wymagania

Po przekwitnięciu wycinamy pędy z kwiatami nie pozwalając roślinom zawiązać nasion. Długie wąskie liście są ozdobą nawet gdy roślina nie kwitnie.

Jak rozmnożyć irysy?

Kępa irysów bardzo szybko się rozrasta. Co kilka lat można ją rozdzielić- sygnałem do tego będzie pojawienie się pustego środka w kępie . To prosty sposób na rozmnażanie irysów, podziału najlepiej dokonać wczesną wiosną lub po zakończeniu kwitnienia.

Kiedy kosaćce przekwitną należy usunąć kwiaty, wiosną obcinamy zaschnięte liście.
To naprawdę mało wymagające rośliny, a wnoszą dużo piękna do każdego ogrodu.

Irysy syberyjskie – kompozycje w ogrodzie
3.8 (75%) 4 votes

2 komentarze

  1. Ogrodolandia

    Bardzo ciekawy gatunek, szkoda, że tak mało popularny 1:) Oplątwa jest także interesującą rośliną. Warto ją poznać bliżej 🙂

    Odpowiedz
  2. Руслан

    Irysy sa latwe do skomponowania na rabacie, gdyz pasuja do wielu roslin wymagajacych podobnych warunkow. Trzeba tylko unikac takich, ktore szybko sie mnoza i moga klacza irysow zarosnac. Kosacce moga tez byc komponowane miedzy soba. Po kwitnieniu ich szablaste liscie takze beda wygladaly imponujaco, pod warunkiem, ze przytniemy lodygi kwiatowe.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O blogu

afal-kochanowicz-blog-ogrodowe-inspiracje

Cześć , jestem Rafał.  Na moim blogu znajdziesz piękne ogrody, praktyczne porady i rzeczy które mnie inspirują w pracy. Na co dzień projektuję i zakładam ogrody >>>

E-book

Zapraszam do lektury darmowego  e-booka  z pomysłami na Twój ogród.

Mam nadzieję, że będzie dla Ciebie inspiracją.