Prerie- trawiaste zbiorowiska kojarzące się bizonami i kowbojami, dzisiaj w 99% zostały przekształcone w pola uprawne .
W naszych ogrodach możemy spotkać wiele gatunków pochodzących z prerii- są łatwe w uprawie niewymagające byliny takie jak np. jeżówki i rudbekie. Rośliny te często mają zastosowanie w tradycyjnych rabatach kwiatowych.
W rozległym ogrodzie preriowym nabierają innego wyrazu. Rozległa płaska przestrzeń porośnięta roślinami o podobnej wysokości. Rośliny sadzone są w grupach lub porozrzucane w pozornie chaotyczny sposób .
Ten nowy trend został spopularyzowany przez słynnego holenderskiego ogrodnika Pieta Oudolfa. Wykorzystuje rośliny pochodzące z amerykańskiej prerii, ale nie tylko.
Jakie są zalety takiego ogrodu?
Ogród preriowy wymaga mniej nawożenia i nawadniania niż trawnik.
Kombinacja traw i kwitnących bylin zachwyca nie tylko ludzi ale też ptaki, motyle, pszczoły czy inne owady
Wymagania
Prerie są ekosystemami które otrzymują niewielką ilość opadów. Klimat panujący na preriach cechuje gorące suche lata i mroźne zimy. Warunki w zasadzie podobne do tych które mamy w Polsce.
Wymagane jest nasłonecznione stanowisko , gleba dosyć sucha .
Planujemy sadzenie roślin
Rośliny możemy sadzić w dużych grupach , ale bardziej naturalny wygląd zapewnia tzw „matrix planting”. W tym schemacie nasadzeń umieszczamy pojedyncze roślin lub małe grupki roślin wyróżniające się w obrębie matrycy utworzonej z bardziej jednorodnej mieszaniny roślin. Przypomina to losowe rozmieszczenie roślin na łące.
Piet Oudolf porównuje ten sposób sadzenia do ciasta z bakaliami.Wyróżniające się formą rośliny zostają porozrzucane jak rodzynki czy orzechy w cieście- matrycy utworzonej przez mix innych gatunków.
Do ogrodu preriowego dobieramy wytrzymałe rośliny, niezbyt ekspansywne, tak aby nie zdominowały pozostałych gatunków. Komponując taki ogród dobieramy rośliny o zróżnicowanej kolorystyce teksturze liści pokroju.
Ważniejszy od koloru staje się kontrast w pokroju, wysokości roślin i formie liści. Np. zestawiamy zwiewne pędy śmiałka darniowego ze zwartymi kwiatostanami rozchodnika „Matrona”. W naturalnym ekosystemie prerii trawy stanowią od 60-80 % gatunków. W ogrodzie preriowym nie powinny zajmować więcej niż 30-40 % tak aby nie zdominowały kompozycji. Ogród warto zaplanować biorąc pod uwagę możliwości samodzielnego rozsiewania się roślin.
W małych ogrodach grupy roślin w pasach o szerokości 1m. Rekomendowana wielkość rabaty w stylu preriowym to 1ox1o m
Rośliny do ogrodu preriowego (wybrane gatunki)
- Śmiałek darniowy
- Trzcinnik ostrokwiatowy
- Ostnice
- Trzęślica trzcinowata odm. ‚Karl Foerster’
Byliny
- Jeżówki
- Rudbekie
- Szałwia omszona
- Liatra kłosowa
- Żeleźniak Russela
- Sadziec plamisty
- Perowskia
- Pysznogłówka dęta
- Słoneczniczek szorstki
- Rozchodnik „Matrona”
- Kocimiętka
Zakładamy ogród preriowy
Kluczowy jest moment założenia ogrodu preriowego.
Gleba powinna być odchwaszczona. Być może konieczne będzie kilkukrotne odchwaszczanie, żeby pozbyć się chwastów kiełkujących z nasion. Jeśli nie zapanujemy teraz nad chwastami , później będzie ciężko to nadrobić.
Pielenie- pierwsze lata w preriowym ogrodzie to okres wytężonego pielenia i mulczowania.
Po ok. 2 latach rośliny same się obronią. Preriowy ogród najokazalej prezentuje się pod koniec lata.
0 komentarzy