Werbena patagońska

utworzone przez | Sty 28, 2023 | Byliny do ogrodu, Rośliny ozdobne | 0 komentarzy

Werbena patagońska (Verbena bonariensis) to bylina, która naprawdę robi wrażenie. Daje szybki i spektakularny efekt na rabacie. Mocny kolorystycznie, ale jednocześnie nie przytłaczający. Dzieje się tak dzięki dużej ilości drobnych kwiatów. Uzyskujemy bardziej ażurowe, koronkowe kompozycje. Mogą zrównoważyć ciężkie bryły lub dopełnić inne rośliny o kontrastowym pokroju na przykład iglaki czy duże kwiatostany hortensji. Trawy też wnoszą lekkość, ale mają zupełnie inną formę.

Nowoczesny ogród z werbeną

Na zasobnej glebie siła wzrostu i kwitnienie jest naprawdę niesamowite. Sadząc rośliny na wiosnę już pod koniec lata możemy być pozytywnie zaskoczeni efektami.

Werbena jest wysoką byliną o sztywnych, smukłych łodygach. Łodygi wznoszą się nad rozetą ciemnozielonych liści, przylegających do ziemi? Rośnie na wysokość od 90 do 180 cm. Na szczycie długich łodyg kołyszą się liczne drobne fioletowe kwiaty, zebrane w małe, gęsto upakowane grona.
Jak długo kwitnie werbena? Kwitnie od wczesnego lata do jesieni. Jej kwiaty przyciągają pszczoły i motyle.

Jak długo kwitnie werbena?

Ażurowy pokrój sprawia, że bylina ta pasuje do różnorodnych aranżacji, od ogrodów preriowych przez wiejskie aranżacje, ogrody żwirowe, w stylu śródziemnomorskim po nowoczesne kompozycje.

Z czym łączyć werbena patagońska? Werbena sprawdzi sią na wielopiętrowych rabatach z innymi bylinami takimi jak szałwia, kocimiętka, perowskia,  jeżówki, rozchodniki, przegorzany, sadziec plamisty, przetacznikowiec wirginijski, rdest himalajski, kłosowiec ogrodowy. To kompozycja w podobnej tonacji kolorystycznej, długo kwitnąca.

Jeśli chcemy bardziej odważne, kontrastowe zestawienie możemy użyć rudbekii, słoneczniczka, dzielżanu.

Niezależnie od tonacji dobrym pomysłem jest połączenie: werbena z trawami ozdobnymi, mogą to być  miskanty, rozplenica japońska, ostnica.

Z czym łączć werbenę patagońską?

Werbena może być ciekawym uzupełnieniem roślin o podobnej kolorystyce. Na przykład lawenda czy wrzos. Duże wrażenie zrobiła na mnie kompozycja wrzosów, traw ozdobnych i właśnie werbeny w ogrodzie pokazowym w szkółce Majewskich. Duże plamy wrzosów różnych odmian i ażurowe łodygi werbeny z drobnymi kwiatami nawiązującymi do palety kolorystycznej wrzosów. Dodatek werbeny zdecydowanie wzbogaca tę kompozycję.

Werbena z wrzosami i trawami ozdobnymi

Inna typowo jesienna propozycja to połączenie z daliami, astrami, zawilcem mieszańcowym czy kanną.

Ciekawym pomysłem na szybki efekt jest aranżacja werbeny z roślinami jednorocznymi takimi jak kosmos, wyżlin większy (lwia paszcza), szarłat wyniosły (amarantus), maczek kalifornijski.

Werbena z hortensjami to dobre towarzystwo, mogą to być zarówno hortensje bukietowe np. „Pinky Winky” czy hortensja drzewiasta „Anabelle”. W tle możemy posadzić niskie drzewa lub wyższe krzewy: sumak octowiec, bez czarny „Black Lace”, pęcherznicę kalinolistną czy perukowiec podolski.

Gdzie sadzić werbena Patagońska? Potrzebuje zasobnej, ale dosyć dobrze zdrenowane gleby.Dobrze zakorzeniona jest odporna na suszę. Stanowisko słoneczne. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Werbena patagońska jak gęsto sadzić?  Werbena jest wyższa od przeciętnych bylin. Sadzimy ją w rozstawie 30-40 cm. Taka rozstawa przy dużej ilości sadzonek da nam wyrazisty efekt wizualny i mocną plamę koloru. Większa rozstawa roślin sadzonych po kilka sztuk w grupie da nam bardziej subtelny efekt, coś jak biżuteria dla innych roślin. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać.

Czy werbena Patagońska zimuje? Werbena może u nas przemarzać. Ostatnie zimy są dosyć łagodne, ale warto dmuchać na zimne i zabezpieczyć werbenę. Przed zimą roślinę przycinamy przy ziemi i usypujemy kopczyk z kory lub liści.

Tworzy dużą ilość nasion, które spontanicznie się rozsiewają. Tak więc jeśli zapomnimy o ściółkowaniu i werbena nam przemarznie, jest jeszcze szansa że wyrośnie z nasion.

Kiedy zakładamy ogród i sadzimy małe sadzonki, warto mieć w zanadrzu rośliny na które nie trzeba długo czekać. Coś co umili nam czekanie na wolniej rosnące krzewy czy drzewa. Z pewnością werbena należy do takich gatunków.

 

Werbena patagońska
3.7 (73.33%) 6 votes

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O blogu

afal-kochanowicz-blog-ogrodowe-inspiracje

Cześć , jestem Rafał.  Na moim blogu znajdziesz piękne ogrody, praktyczne porady i rzeczy które mnie inspirują w pracy. Na co dzień projektuję i zakładam ogrody >>>

E-book

Zapraszam do lektury darmowego  e-booka  z pomysłami na Twój ogród.

Mam nadzieję, że będzie dla Ciebie inspiracją.