PYSZNOGŁÓWKA

utworzone przez | Sty 30, 2020 | Rośliny ozdobne | 0 komentarzy

Pysznogłówka ogrodowa (Monarda hybrida) to moje ostatnie bylinowe odkrycie. Kolejna bylina pochodząca z prerii Ameryki Północnej.

Ozdobą rośliny są purpurowe kwiaty zebrane w główkowate kwiatostany. Pysznogłówki kwitną od końca czerwca do początku września. To naprawdę długie kwitnienie…

Kwiaty pysznogłówki

W pełni kwitnienia.

Pojedyncza roślina prezentuje się ładnie ale tworząc duże grupy osiągniemy naprawdę imponujący efekt.

Pysznogłówka na rabacie bylinowej

Pysznogłówki na rabacie bylinowej- warto je sadzić w dużych grupach

Pysznogłówka znajdzie swoje miejsce na bylinowej rabacie z kocimiętką, szałwią, jeżówką, floksami i liliowcami. Ważne żeby dobrać do niej rośliny o podobnych wymaganiach. Byliny te najlepiej się czują na nasłonecznionym stanowisku. Im więcej cienia tym rośliny bardziej się wyciągają i słabiej kwitną.

Wymagają dosyć zasobnych gleb które nie przesychają zbyt szybko . W zależności od warunków osiąga od 60 do 100 cm. Można ją sadzić także na lżejszych glebach ale nie rośnie tak wysoko jak na bardziej zasobnych. Dobrze jest wyściółkować podłoże pod roślinami co zapewni glebie odpowiednią wilgotność a pysznogłówki pozostaną dłużej w dobrej formie.

Pysznogłówka

Ściółkowanie korą utrzymuje pysznogłówki w dobrej kondycji.

Problemem przy uprawie pysznogłówki może być mączniak. Dobrze jest zapewnić roślinie przewiewne stanowisko gdzie ryzyko zachorowania jest mniejsze. Unikaj podlewania z góry – sprzyja to rozwojowi mączniaka.

Roślina rozprzestrzenia się za pomocą podziemnych rozłogów więc musimy mieć ją pod kontrolą. Z drugiej strony może to być zaleta 🙂

Rdzenni Amerykanie wykorzystywali pysznogłówkę ze względu na jej antyseptyczne właściwości a także używali jej liści do zaparzania herbaty.

Kwiat  pysznogłówki i pszczoła

Pszczoły lubią odwiedzać kwitnące pysznogłówki.

Kwiaty pysznogłówki przyciągają pszczoły, trzmiele i motyle – to kolejny powód żeby mieć ją w ogródku.

PYSZNOGŁÓWKA
4 (80%) 2 votes

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O blogu

afal-kochanowicz-blog-ogrodowe-inspiracje

Cześć , jestem Rafał.  Na moim blogu znajdziesz piękne ogrody, praktyczne porady i rzeczy które mnie inspirują w pracy. Na co dzień projektuję i zakładam ogrody >>>

E-book

Zapraszam do lektury darmowego  e-booka  z pomysłami na Twój ogród.

Mam nadzieję, że będzie dla Ciebie inspiracją.