Po długiej zimie każda oznaka życia cieszy oko podwójnie. Oczywiście zimowy ogród nie musi być smutny o czym pisałem tutaj: http://ogrodoweinspiracje.eu/zimowy-ogrod/ . Mimo wszystko to nie to samo. Wiosenne kwiaty wypełniają ogród życiem i świeżymi kolorami.
Wybór gatunków i odmian wiosennych kwiatów może się wydać przytłaczający. Kilka podstawowych porad jak komponować wiosenne aranżacje:
Sadź w grupach dla spotęgowania kolorystycznego efektu,im więcej roślin tym lepiej – zobacz jak to wygląda na polach tulipanów
Rozrzuć rośliny na trawniku żeby osiągnąć naturalny efekt- szczególnie dobrze wyglądają narcyze.
Dla zwolenników geometrii- zasadź rośliny w pasach , kwadratach kołach czy innych figurach geometrycznych. Wiele ciekawych aranżacji znajdziemy na zdjęciach z ogrodu Keukenhof.
Aranżacje te pokazują też jak bardzo trzeba uważać z zestawianiem kolorów – granica pomiędzy ładna a chaotyczną kompozycją jest czasami trudna do uchwycenia. Jak zawsze warto sięgnąć do zasady „mniej znaczy więcej”.
Wypróbuj nasadzenia w donicach- to dobry sposób na ożywienie tarasu lub wejścia do domu. W większych donicach możemy pokusić się o piętrowe posadzenie cebulek różnych gatunków- przedłużając w ten sposób kwitnienie całości.
Umiejętne wykorzystanie wiosennych kwiatów zapewni nam całowiosenne kwitnienie. Poniżej krótki przegląd najważniejszych gatunków.
Przebiśniegi
To zwykle pierwsze wiosenne kwiaty. Kwitną nie czekając aż śnieg stopnieje. Sadzone w małych grupkach lub szczególnie dobrze wyglądają w naturalnym, leśnym ogrodzie – więcej o przebiśniegach pisałem tutaj > przebiśniegi
Krokusy
Możemy je wykorzystać zarówno do przyozdobienie pustej wiosennej rabaty jak i na trawniku. Najlepiej wyglądają w dużych jednobarwnych grupach.
Tulipany
Podstawa późno wiosennego ogrodu
Mnogość odmian i kolorów kwiatów daje nam różnorodne możliwości aranżacji od jednobarwnych przez subtelnie dopełniające się zestawienia kolorystyczne aż po mocno kontrastowe. Przedłuż kwitnienie łącząc odmiany o różnych okresach kwitnienia. Połącz tulipany z wcześnie kwitnącymi bylinami lub innymi cebulowymi np. narcyzami. Jedno z klasycznych połączeń to tulipany z niezapominajkami.
Narcyze
Przeważają białe i żółte odmiany , kwitną od marca do maja.
Podobnie jak tulipany nadają się do kompozycji w donicach, sadzone w grupach na trawniku lub w spektakularnych łanach jak na zdjęciu poniżej. Odmiany narcyzów nie są tak zróżnicowane kolorystycznie jak tulipany stąd też jednogatunkowe aranżacje z narcyzów będą bardziej stonowane.
Szafirki
Delikatne, sprawdzą się zarówno w małej koronkowej kompozycji w donicy jak i na większej rabacie. Ciekawym pomysłem jest zestawienie niebieskiego dywanu z szafirków z czerwonymi tulipanami.
Zawilce
Pochodzące z grądów zawilce dobrze się czują pod konarami dużych drzew liściastych w naturalnym ogrodzie. W mniejszych ogrodach leśne warunki może symulować duży krzew liściasty np. forsycja czy dereń.
Cebulki wiosennych kwiatów sadzimy jesienią zobacz >> sadzenie cebulek kwiatowych
0 komentarzy