Rośliny okrywowe są ciekawą alternatywą dla trawnika. Co prawda nie za bardzo nadają się do deptania, ale jeśli zależy nam na wizualnym efekcie płaskiej przestrzeni a nie na miejscu w którym będziemy grać z dziećmi w piłkę warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem.
Unikamy kłopotliwego koszenia pomiędzy większymi roślinami lub na skarpach. Także w miejscach zacienionych gdzie trawnik zwykle jest przerzedzony możemy go z powodzeniem zastąpić roślinami okrywowymi . Do wyboru mamy zarówno krzewy, krzewinki jak i byliny.
Najważniejsze żeby wybrać odpowiednią roślinę do stanowiska. Jeśli będzie jej dobrze, szybko i szczelnie utworzy zielony dywanik.
W miejscach zacienionych sprawdzą się:
Bluszcz pospolity
Pnącze które równie dobrze pokrywa ściany budynków jak i ziemie pod drzewami. Zimozielone i ekspansywne.
Barwinek
Zimozielona krzewinka dorastająca do 20 cm wysokości. Podobnie jak bluszcz dobrze znosi zacienienie. Dodatkowym atutem są jasnofioletowe kwiaty, u odmian mogą być też białe lub różowe.
Runianka japońska
Kolejna zimozielona krzewinka, o nieco większym zapotrzebowaniu na wodę. W odróżnieniu od bluszczu czy gajowca nie jest tak bardzo ekspansywna.
Bodziszki
Niewymagające byliny najlepiej rosnące w półcieniu. Szybko się rozrastają tworząc zwarte kobierce. Jako rośliny okrywowe sprawdzą się bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum) i bodziszek kantabryjski (Geranium x cantabrigense).
Gajowiec żółty (Lamium galeobdolon)
Jedna z najlepszych bylin do zadarniania cienistych i półcienistych miejsc. Na liściach srebrzyste wzorki. Jest dosyć ekspansywny, może zagłuszać delikatniejsze rośliny.
W nasłonecznionych miejscach możemy zastosować:
Jałowce
Mamy duży wybór gatunków i ich płożących odmian. Wszystkie lubię pełne słońce i przepuszczalną glebę. Wymienię tylko kilka najbardziej popularnych odmian o wysokości nie przekraczającej 20cm :
- jałowiec pospolity „Green Carpet”- wolnorosnący, zielone igły
- jałowiec płożący „Blue Chip”- srebrzystoniebieskie igły
- jałowiec płożący „Golden Carpet” – złocistożółte zabarwienie
- jałowiec płożący „Wiltonii”- niebieskozielone pędy, silny wzrost
- jałowiec rozesłany „Nana” – wolnorosnący , zielone igły,
Irgi
Niskie silnie rozrastające się na boki krzewy, preferujące raczej zasobne gleby.Najczęściej wykorzystywane są odmiany irgi Dammera i irgi płożącej.
Kostrzewy
Niskie, mało wymagające trawy na suche nasłonecznione stanowiska.Tworzą zielone (kostrzewa Gautiera) lub niebieskosine (kostrzewa popielata) poduszki.
Rogownice
Najbardziej popularne rogownica kutnerowata i rogownica Biebersteina to niewymagające byliny z górskich stoków, szybko rosnące. Podstawowy warunek jest pełne nasłonecznienie.
Na słonecznych stanowiskach z przepuszczalną glebą jako rośliny okrywowe sprawdzą się też wrzosy o czym tutaj: http://ogrodoweinspiracje.eu/wrzosowisko-w-ogrodzie/
Trzmielina Fortune’a
Jedna z moich ulubionych roślin okrywowych, zwłaszcza odmiana „Coloratus” która dobrze sobie radzi zarówno w cieniu jak i na nasłonecznionym stanowisku.
Warto poświęcić trochę czasu i dobrze odchwaścić miejsce które planujemy obsadzić roślinami okrywowymi. Zanim utworzą zwartą okrywę trzeba im trochę pomóc usuwając chwasty.
Koszty pokrycia powierzchni za pomocą roślin okrywowych są wyższe niż w przypadku trawnika, natomiast później zaoszczędzimy na kosztownym i czasochłonnym utrzymaniu trawnika.
Rośliny okrywowe doskonale wpisują się w idee ogrodu (prawie) bezobsługowego: http://ogrodoweinspiracje.eu/ogrod-bezobslugowy/
0 komentarzy