Juka ogrodowa (karolińska )

utworzone przez | Lis 21, 2019 | Rośliny ozdobne | 0 komentarzy

Piasek, ziemia wypalona słońcem, nic nie chce rosnąć? Posadź jukę.
Juka karolińska (Yucca filamentosa) to naprawdę mało wymagająca roślina. Jeśli nie masz czasu na pielęgnację ogrodu będzie doskonałym wyborem. Nie trzeba jej przycinać, wytrzymuje mrozy do -15 stopni.

Pochodzi z południowego – wschodu Stanów Zjednoczonych gdzie rośnie w gorącym i suchym klimacie.

Zimozielone lancetowate sztywne liście i szablaste rozeta osiągająca wysokość ok 50-75 cm. Szerokość rośliny to 70-100 cm. Co roku u nasady rozety pojawiają się nowe sadzonki przez co kępa juki powoli ale systematycznie się rozrasta. Możemy łatwo pozyskać nowe rośliny dzieląc starą kępę juki. Liście juki są sztywne i mają ostre krawędzie.

Liście juki

W czerwcu i lipcu pojawia się okazały kwiatostan z białymi kwiatami. Wysoki na 150-200 cm góruje nad rozetą liści.
Kiedy przekwitnie ścinamy go u nasady.

Kwiaty juki

Jukę na rabacie najlepiej posadzić obok roślin o bardziej koronkowej budowie , drobnych liściach i delikatnych pędach.
Minimalistyczne z zestawienie samej tylko juki z delikatnymi trawami daje ciekawy efekt.

Juka z trawami ozdobnymi

Na rabacie bylinowej dobrym towarzystwem będą dla niej rozchodniki, rudbekie, szałwie , krwawniki czy nachyłek wielkokwiatowy.

Juka jest ciekawym akcentem na żwirowej rabacie w stylu śródziemnomorskim. Wyraziste liście stanowią dobry kontrast dla delikatnych ziół takich jak macierzanka, rozmaryn, lawenda, szałwia lekarska.

Sprawdzi się na skalniaku z innymi roślinami lubiącymi słońce wilczomlecz, rozchodniki, czyściec wełnisty .

Ciekawym pomysłem jest użycie juk do tworzenia szpalerów przy ogrodzeniach lub ścieżkach.

Juka na rabacie

Nie należy zestawiać juki z roślinami lubiącymi wilgotną glebę- jeśli zapewnimy im optymalne podlewanie dla juki będzie to nie do zniesienia. Nie lubi także długo zalegającego śniegu – jeśli źle wygląda w czasie zimy to raczej z powodu śniegu i nadmiaru wilgoci niż z powodu mrozu. W zimie liście rozety juki będą być może jedynym żywym akcentem wśród obumarłych pędów rudbekii, rozchodników czy jeżówek.

Juka zimą

Suche i nasłonecznione stanowisko, przepuszczalna gleba to jedyne wymagania juki. Gleba może być gliniasta lub piaszczysta ale powinna być sucha. Juka ma głęboki, dobrze rozwinięty system korzeniowy który pozwala jest przetrwać w takich warunkach. Gliniastą glebę trzeba zdrenować lub sadzić jukę w miejscach skąd woda szybko spływa np. na stoku z południową wystawą.

Juki dobrze sprawdzą się w głębokich donicach. Gleba w donicach jest często przesuszona , juki lepiej znoszą takie warunki niż większość roślin.

Małe wymagania i wyrazisty pokrój który pozwala tworzyć ciekawe zestawienia z różnymi roślinami sprawiają że juka to jeden z moich faworytów na piaszczyste , nasłonecznione miejsce w ogrodzie.

Juka ogrodowa (karolińska )
4.8 (95%) 4 votes

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O blogu

afal-kochanowicz-blog-ogrodowe-inspiracje

Cześć , jestem Rafał.  Na moim blogu znajdziesz piękne ogrody, praktyczne porady i rzeczy które mnie inspirują w pracy. Na co dzień projektuję i zakładam ogrody >>>

E-book

Zapraszam do lektury darmowego  e-booka  z pomysłami na Twój ogród.

Mam nadzieję, że będzie dla Ciebie inspiracją.