Zacieniony fragment to miejsce które można ciekawie zaaranżować.
W budowaniu kompozycji szczególną uwagę trzeba przyłożyć do ulistnienia roślin. Mimo że część gatunków tworzy także efektowne kwiatostany np. tawułki, to kontrast pomiędzy liśćmi poszczególnych gatunków będzie przesądzał o udanej (lub nie) kompozycji.
Kluczem do udanej aranżacji cienistego zakątka jest dobór roślin przystosowanych do takich warunków.
Poniżej kilka propozycji roślin z których możemy zbudować kompletną cienista rabatę:
Funkie to jedna z podstawowych grup roślin przy tworzeniu kompozycji w cienistych zakątkach ogrodu. Szerokie liście sprawiają ze rabata nabiera nieco egzotycznego charakteru. Mnogość gatunków i odmian sprawia że możemy się pokusić o utworzenie rabaty z samych funkii.
Parzydło leśne– wysoka dorastająca do 2m bylina do sadzenia z tyłu rabaty jako najwyższe piętro, efektowne białe lub kremowe kwiatostany rozświetlają cieniste zakątki ogrodu.
Tawułki– doskonale sprawdzają się w cieniu, wyróżniają się efektownymi kwiatostanami o dużym zróżnicowaniu kolorystycznym od białego przez różowe po ciemnoczerwone. Stanowią mocny akcent kolorystyczny cienistej rabaty.
Paprocie– ozdobne liście paproci dodają aranżacji nieco leśnego charakteru. Pierzaste liście popularnych gatunków paproci np narecznicy samczej czy długosza królewskiego doskonale kontrastują z dużymi gładkimi liśćmi funkii.
Pustą przestrzeń pomiędzy większymi bylinami dobrze jest wypełnić roślinami zadarniającymi. Może to być barwinek, trzmielina Fortune’a, runianka japońska czy bluszcz (na zdjęciu poniżej). Większość z tych gatunków to dość ekspansywne gatunki dlatego należy kontrolować ich rozrost w miarę potrzeby.
0 komentarzy