Rozplenica japońska- jak dbać i z czym łączyć?

utworzone przez | Lis 23, 2020 | Rośliny ozdobne | 0 komentarzy

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) to ostatnio bardzo popularna roślina. Trawa która razem z hortensjami wręcz podbiła nasze ogrody. Czy znacie osobę której nie podoba się rozplenica (zwana też piórkówką)? Przypominające małe fontanny, kępy z puszystymi kwiatostanami wyróżniają rozplenicę wśród innych traw. Od lata do późnej jesieni rozplenice rządzą w każdej kompozycji ogrodowej. Od razu taka mała uwaga, dosyć późno startują na wiosnę. Jeśli nie chcemy mieć pustego miejsca na rabacie warto użyć roślin cebulowych, wypełnią one rabatę do czasu gdy rozplenica zaprezentuje swoje walory.

Jak gęsto sadzić rozplenice?

Przy tworzeniu kompozycji z rozplenicami trzeba pamiętać że są to szerokie trawy. Kępy piórkówki mają regularny półkulisty kształt. Żeby w pełni się zaprezentować potrzebują sporo miejsca. Na duże odmiany ok. 1,2-1,5 m szerokości. Nie bójmy się pustego miejsca wokół małej sadzonki, rozplenica szybko je wypełni. Zwykle w następnym roku od posadzenia Pennisteum zadziwia nas swoją wielkością.

Rozplenicę czasami sadzi się w dużych jednogatunkowych grupach ale moim zdaniem lepiej używać kilku roślin w grupie (trzech do pięciu) lub sadzić ją pojedynczo powtarzając w różnych miejscach w ogrodzie lub na dużej rabacie. Pozwoli to lepiej wyeksponować pokrój rośliny.

Co posadzić obok rozplenicy?

Rozplenica ma wyrazistą ale lekką formę dlatego dobrze jest ją zostawiać z dużymi plamami barwnymi lub z mocno rzeźbionymi geometrycznymi formami roślin.

Z czym łączyć rozplenicę?

Rozplenicę można łączyć z wieloma roślinami, jest dosyć elastyczna pod tym względem. Moim zdaniem najlepiej wygląda w zestawieniu z średniej wielkości bylinami takimi jak rozchodniki, szałwia, jeżówki, rudbekie czy kocimiętka. W tle możemy posadzić większe byliny np. sadziec lub bardziej ażurową werbenę patagońską.

Dobrze zaprezentuje się również na wrzosowisku. Delikatne ażurowe fontanny stanowią przeciwwagę dla mocnych plam wrzosów.

Podobną funkcję będzie spełniać w aranżacjach przypominających ogrody japońskie z precyzyjnie przycinanymi roślinami.

Dobrze będzie wyglądać w kompozycjach z innym trawami ozdobnymi, różniącymi się od niej wielkością i pokrojem : miskantami, trzcinnikiem i seslerią.

Niezależnie od stylu aranżacji musimy pamiętać o wymaganiach rozplenicy.

Potrzebuje nasłonecznionego stanowiska, gleby zasobnej , dobrze trzymającej wilgoć ale niezbyt mokrej. Szczególnie ważne jest żeby w zimie woda nie stała w glebie. Łatwiej będzie rozluźnić ciężką glebę piaskiem i kompostem niż sprawić żeby piaszczysta gleba nie przesychała.

Dlaczego rozplenica nie kwitnie?

Główną przyczyną słabego kwitnienia jest właśnie przesuszenie podłoża. Niestety, na piaszczystej glebie roślina nie wyrośnie tak okazała jak na bardziej zasobnym podłożu. Jej utrzymanie w dobrej formie będzie wymagało sporo zachodu. Inną przyczyną słabego kwitnienia może być zbyt gęste rozmieszczenie roślin – naprawdę warto dać roślinom więcej miejsca. Czasami można przesadzić też w drugą stronę – zbyt mocne nawożenie azotem sprawi że roślina będzie wypuszczać dużo liści a mało kwiatostanów.

Rozplenice najlepiej przycinać na wiosnę zanim zaczną wypuszczać nowe pędy. Zaschnięte źdźbła z kwiatostanami są ozdobą także zimą a poza tym osłaniają wrażliwą część rośliny przed przemarznięciem. Jeśli obawiamy się przygniecenia kęp przez śnieg możemy je powiązać w efektowne snopki. Wiązanie w snopki ma jeszcze jedną zaletę – wiosną wycinamy całe snopki- to naprawdę zaoszczędzi nam sporo czasu podczas pielęgnacji. Ten sposób sprawdza się także przy innych trawach np. miskantach. Zobacz wpis „Jak ciąć trawy ozdobne?” >>

W handlu dostępne są ciekawe odmiany rozplenicy.

Odmiany rozplenicy japońskiej

‘Hameln’- najpopularniejsza, szybko rosnąca i obficie kwitnąca odmiana, dorastająca do 1m wys.

‘Little Bunny’- niska, dorastająca do 40cm kompaktowa odmiana, bujnie kwitnie

‚Red Head’- dorasta do 1,2m , jej ozdobą są kwiatostany o barwie czerwono-różowej, ciemniejące pod koniec kwitnienia

‚Moudry’- odmiana o długich ciemnobrązowych kwiatostanach, dorasta do 0,7m wys.

‚Lady U’- bardzo wysoka , dorastająca do 1,5m polska odmiana

Jeśli mamy odpowiednie warunki w ogrodzie warto zaprosić do niego rozplenicę, to jedna z najładniejszych traw ozdobnych.

Więcej o trawach ozdobnych przeczytasz tu >> Trawy ozdobne

Rośliny kupisz tutaj: zielonyexpert.pl

Rozplenica japońska- jak dbać i z czym łączyć?
4 (80%) 10 votes

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O blogu

afal-kochanowicz-blog-ogrodowe-inspiracje

Cześć , jestem Rafał.  Na moim blogu znajdziesz piękne ogrody, praktyczne porady i rzeczy które mnie inspirują w pracy. Na co dzień projektuję i zakładam ogrody >>>

E-book

Zapraszam do lektury darmowego  e-booka  z pomysłami na Twój ogród.

Mam nadzieję, że będzie dla Ciebie inspiracją.