Liliowec z łac. Hemerocallis to piękność jednego dnia. Życie pojedynczego kwiatu trwa zwykle kilkanaście godzin. Całe szczęście na jednym pędzie jest ok 5-12 kwiatów, a w rozrośniętej kępie jest kilkanaście pędów. Żeby spotęgować efekt kwitnienia warto posadzić przynajmniej kilka roślin w grupie. Na 1 m2 sadzimy ok 5szt.
Liliowce to „żelazne” byliny dla początkujących i zaawansowanych ogrodników. Początkujących ogrodników ucieszy łatwość uprawy, zaawansowanych mnogość odmian i zróżnicowana kolorystyka kwiatów.
Te długowieczne byliny w dogodnych dla siebie warunkach potrafią rosnąć 20-30 lat, bez potrzeby przesadzania.
Lubi wilgotne podłoże ale starsze okazy o rozbudowanym systemie korzeniowy są bardzo odporne na suszę.
Preferuje pełne nasłonecznienie, ale doskonale sprawdza się w półcieniu, w pełnym cieniu słabiej kwitnie.
W zależności od gatunku liliowca okres kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec ale niektóre gatunki kwitną już w maju a inne powtarzają kwitnienie pod koniec lata.
Tak elastyczna bylina doskonale sprawdzi się w bardzo zróżnicowanych stylowo aranżacjach zarówno nowoczesnych minimalistycznych ogrodach jak i rustykalnych zestawieniach.
Z powodzeniem gra różne role w kompozycji, podczas kwitnienia ma swoje 5 minut i może zdominować inne gatunki, Poza kwitnieniem doskonale sprawdza się jako wypełniacz rabaty , roślina okrywowa.
Długie przewisające liście liliowców doskonale kontrastują z roślinami o szerokich sercowatych lub jajowatych liściach jak funkie czy pierzastych jak tawułki. W półcieniu dobrym towarzystwem dla liliowców będą: żurawki, tawułki, bodziszki , paprocie, przywrotnik.
W nasłonecznionych naturalistycznych rabatach można go zestawić z liliami, trytomą, juką, kanna, irysami, tawułami japońskimi, przetacznikiem i trawami ozdobnymi np. z miskantem lub rozplenicą. .
Dobrze sprawdza się jako roślina okrywowa. Można z nich tworzyć obwódki ścieżek lub wypełniać wąskie pasy zieleni pod ogrodzeniem.
Liliowce mogą stanowić egzotyczne uzupełnienie warzywniaka.
W Chinach skąd pochodzą są traktowane jak roślina jadalna. Kwiaty liliowców są suszone i dodawane do zup, świeże do sałatek. Bulwy i nierozwinięte pąki kwiatowe podobno dobrze smakują gotowane i obsmażane jak fasolka na maśle.
Nic dziwnego że cieszą się tak duża popularnością. Piękno kwiatów i łatwość hodowli doprowadziło do powstania ok 70 tys. odmian. Co roku powstają nowe , tak więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
0 komentarzy