Jak pielęgnować drewniane meble ogrodowe?

utworzone przez | Cze 19, 2023 | Wpis sponsorowany | 0 komentarzy

Drewniane meble ogrodowe stanowią niezwykle popularne rozwiązanie w wielu ogrodach. Trudno się dziwić. Naturalne drewno pięknie prezentuje się na tle zieleni, nie nagrzewa się na słońcu i jest bardzo przyjemne w dotyku. Warto jednak pamiętać, że wymaga regularnej pielęgnacji. Tylko wtedy zachowa swój idealny wygląd i właściwości na wiele sezonów. W jaki sposób pielęgnować drewniane meble ogrodowe?

Jakie meble drewniane wybrać do ogrodu?

Wybierając drewniane meble do ogrodu, warto postawić na twarde gatunki rodzimych drzew, takie jak dąb lub orzech. Najlepszym wyborem będzie jednak drewno egzotyczne, które jest bardziej odporne na różnice temperatur oraz działanie czynników pogodowych. Jednak nawet ekskluzywne meble ogrodowe z drewna egzotycznego warto od czasu do czasu konserwować, ponieważ gwarantuje to zachowanie ich eleganckiego wyglądu przez wiele sezonów. Deszcz, wilgoć, zmienne temperatury i promieniowanie UV to największe zagrożenia, jeśli chodzi o ten naturalny materiał. Bez odpowiedniej ochrony drewno może ulec zniszczeniu. Zacznie chłonąć wodę, pęcznieć i pękać. Jak temu zapobiec?

Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe na balkon?

Nowoczesne meble ogrodowe z naturalnych materiałów wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych. Jak zabezpieczyć meble ogrodowe drewniane? Producent danego modelu najczęściej sugeruje odpowiedni sposób ochrony drewna. Bardzo istotna jest impregnacja, która chroni drewno od wewnątrz i wnika głęboko w jego strukturę. Dobre impregnaty wzmacniają drewno i przygotowują powierzchnię do kolejnych etapów konserwacji. Impregnat do mebli ogrodowych należy stosować podczas konserwacji surowego drewna oraz wtedy, gdy podczas prac konserwujących wcześniejsze powłoki zostały całkowicie usunięte. Po nałożeniu impregnatu warto jednak zaaplikować wyrób nawierzchniowy, który izoluje powierzchnię drewna od otoczenia. Doskonale sprawdzi się tu specjalna farba, lakierobejca lub olej do drewna.

Kiedy stosować farbę do drewnianych mebli ogrodowych?

Jeśli chodzi o farbę do drewna, to warto po nią sięgnąć, jeśli zależy nam na oryginalnej kolorystyce mebli. Meble wypoczynkowe ogrodowe w kolorze białym lub szarym prezentują się niezwykle efektownie. Można je wykorzystać w wielu nowoczesnych aranżacjach. Postaw np. na soczystą czerwień, zieleń lub kolor żółty. Takie farby stanowią też dodatkową ochronę, tworząc na powierzchni mebli elastyczną powłokę.

Do jakich mebli zastosować lakierobejcę lub olej?

Lakierobejce do drewna to odcienie, które imitują naturalne kolory drewna. Powłoka lakierobejcy jest półtransparentna i podkreśla usłojenie drewna i naturalny charakter materiału. Dlatego meble ogrodowe z drewna litego (https://costway.pl/meble-ogrodowe) pomalowane lakierobejcą wyglądają bardzo naturalnie nawet wtedy, gdy zastosuje się wyrazisty kolor. Jeszcze innym sposobem na konserwację mebli drewnianych jest ich olejowanie. Olej do drewna sprawdzi się w przypadku większości mebli ogrodowych, szczególnie tych, które są wykonane z drewna egzotycznego. Olej nie tworzy na powierzchni drewna żadnej powłoki, ale wnika głęboko w jego strukturę, wzmacnia od wewnątrz i zabezpiecza przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. To bardzo dobry sposób, aby utrzymać naturalny wygląd ogrodowych mebli na długo.

Jak odnawiać meble drewniane?

Odnawianie drewnianych mebli składa się zawsze z kilku etapów. Swoją pracę powinieneś rozpocząć w suchym i ciepłym miejscu. W kolejnych krokach:

  • usuń stare łuszczące się powłoki malarskie. Najlepiej je zeszlifuj i wyrównaj rysy oraz drobniejsze uszkodzenia;
  • usuń z mebli powstały w trakcie szlifowania pył. Musisz dokładnie umyć meble i pozbyć się wszystkich zabrudzeń oraz usunąć naloty organiczne i zatłuszczenia;
  • napraw ewentualne rysy i ubytki. Możesz do tego wykorzystać specjalną masę szpachlową do drewna;
  • pomaluj meble nowym preparatem.

Jeśli malujesz produktem tego samego producenta i zależy Ci na osiągnięciu podobnego efektu, wystarczy zmatowić powierzchnię i pokryć meble ogrodowe tym samym środkiem. Jeśli jednak malujesz innym wyrobem lub zależy Ci na innym efekcie dekoracyjnym, musisz usunąć poprzednie powłoki w całości. Również w przypadku olejowania konieczne jest odsłonięcie surowego drewna.

Czy warto wybrać drewniane meble ogrodowe na taras?

Drewniane meble ogrodowe wypoczynkowe prezentują się zawsze bardzo atrakcyjnie i można je dopasować do wielu różnych aranżacji. Warto jednak je odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych, dzięki czemu na dłużej zachowają swój efektowny wygląd i unikalne właściwości.

Jak pielęgnować drewniane meble ogrodowe?
Oceń ten wpis

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O blogu

afal-kochanowicz-blog-ogrodowe-inspiracje

Cześć , jestem Rafał.  Na moim blogu znajdziesz piękne ogrody, praktyczne porady i rzeczy które mnie inspirują w pracy. Na co dzień projektuję i zakładam ogrody >>>

E-book

Zapraszam do lektury darmowego  e-booka  z pomysłami na Twój ogród.

Mam nadzieję, że będzie dla Ciebie inspiracją.