Laboratorium dla współczesnej sztuki ogrodowej – tak piszą o festiwalu sami organizatorzy i myślę ze to bardzo trafne określenie. Zaproszeni twórcy eksperymentują z przestrzenią i zielenią w malowniczym otoczeniu średniowiecznego zamku Chaumont w Dolinie Loary.
Od początku festiwalu w roku 1992 r. zaprezentowano tu ok. 500 ogrodów pokazowych. Co roku powstaje tu ponad dwadzieścia nowych aranżacji.
Niektóre ogrody zostają na dłużej jak np. ogród „Ziemia i Niebo” – dzieło chińskiego projektanta Yu Kongjianga, będące współczesną interpretacją tradycyjnych chińskich ogrodów.
Ogrody na festiwalu w to raczej artystyczne instalacje pełne metafor i zaskakującego spojrzenia na przestrzeń. Pojęcie „ogród” jest tutaj bardzo pojemne. Każda edycja ma myśl przewodnią która jest inspiracją dla artystów kreujących przestrzeń.
Interpretacje są bardzo różne od prostych zabaw forma, po aranżacje z głębszym przesłaniem.
Prostym ale ciekawym przykładem takiego ogrodu z przesłaniem jest „LE DOMAINE DE NARCISSE” z edycji festiwalu pt. Ogrody grzechów śmiertelnych (2014 r.) Gładkie lustro zachęca do zobaczenia swojego odbicia . Czy będziemy jak Narcyz? A może dostrzeżemy ogród ukryty pod lustrem wody? Ustawiona w pobliżu lustra ławeczka zachęca do zatrzymania się i kontemplacji na grzechem pychy.
Większość aranżacji to ogrody koncepcyjne z rzadka trafiają się „prawdziwe ogrody” co odróżnia ten festiwal od np. Chelsea Flower Show.
Rożnie można oceniać eksperymenty na festiwalu, może nie wszystkie przypadną nam do gustu ale niektóre napewno dają do myślenia.
0 komentarzy