Ogrody inspirowane naturą

utworzone przez | Lut 4, 2020 | Projektowanie ogrodów | 0 komentarzy

Tworząc ogród możemy czerpać inspiracje z różnych źródeł: czytając branżowe czasopisma, śledząc aktualne trendy na wystawach ogrodniczych, zwiedzając słynne ogrody lub zaglądając do ogródków sąsiadów.

Możemy też wrócić do korzeni, czerpiąc wprost z krajobrazu. Czasami inspirację znajdziemy daleko na górskiej wędrówce ale niektóre z nich są na wyciągnięcie ręki- w pobliskim lesie czy łące. Wystarczy uważnie patrzeć… Inspiracja to nie to samo co kopiowanie, chodzi raczej o uchwycenie pomysłu i dopasowanie do miejsca którym dysponujemy i własnych upodobań. Zobaczmy, co nas może zainspirować?

Leśny strumyk

Leśny strumyk o brzegach porośniętych paprociami. Płytka woda zachęcająca do brodzenia. Malownicze korzenie olch, wierzb i jesionów podtrzymują brzegi. W przejrzystej wodzie przemykają drobne ryby, w piasku na dnie ukrywają się małże i inne wodne stworzenia, pod korzeniami drzew mieszkają raki. Rosnące nad strumieniem drzewa zapewniają przyjemny cień podczas gorącego lata. To naprawdę magiczne miejsce.

Spróbujmy przenieść do ogrodu odrobinę tej magii… Nie musimy być dosłowni, być może nie każdy ma miejsce żeby założyć sobie strumień w ogrodzie. Trudno też będzie uzyskać efekt wystających korzeni zanurzonych w wodzie -musielibyśmy czekać kilkadziesiąt lat.

Postarajmy się że uchwycić klimat tego miejsca.
Potrzebujemy cienistego miejsca, może być pod koronami starych drzew lub jak w tym przypadku poniżej po północnej stronie budynku.
Naszym strumieniem jest żwirowa ścieżka wijąca się malowniczo wśród gęstych rabat.

Tutaj też mamy „brzegi” porośnięte paprociami. Nad leśnym strumykiem paprocie dominują, tylko miejscami ustępując miejsca innym gatunkom.

Nad naszym żwirowym strumykiem lista gatunków jest dłuższa. Dodajemy cieniolubne byliny i krzewy takie jak: rodgersja, funkia , tawułki arendsa, tawlina jarzębolistna, cis w odmianie Repandens.

Górskie wrzosowisko

Przy szlaku prowadzący do Małego Stawu w Karkonoszach natrafimy na zarośla kosodrzewiny z towarzyszącymi jej wrzosami i trawami. To dobry punkt wyjścia do stworzenia naturalnie wyglądającego wrzosowiska.

Potrzebujemy nasłonecznionego stanowiska i przepuszczalnej gleby ze względu na wrzosy.
Jeśli w ogrodzie mam skarpę, możemy spróbować założyć skalniak z wrzosowiskiem. Na płaskim terenie założymy wrzosowisko. Naszą bazą będzie kosodrzewina, dodajemy do niej wrzosy.

Jeśli chcemy żeby kompozycja była bardziej naturalna, trzymajmy się jednego koloru który występuje na wrzosowisku. Możemy też bardziej rozbudować kompozycje używając odmian wrzosów innych kolorach kwiatów. Dodatek wrzośców zapewni ciekawy efekt wczesną wiosną. Nie zapomnijmy o trawach ozdobnych. Takie gatunki jak kostrzewa sina czy rozplenica japońska zmiękczą nieco naszą kompozycję.

Pachnąca łąka

Łąka, preria, step to zbiorowiska w których dominują trawy z dodatkiem bylin i ziół. W zależności od zasobności i wilgotności podłoża możemy naśladować łąkę, step lub prerię tworząc mozaikę ozdobnych traw i kwitnących bylin.

Na taką aranżację potrzebujemy nieco więcej przestrzeni, dobrze jest tworzyć kompozycję z grup po kilkadziesiąt roślin jednego gatunku.

W naturalnych zbiorowiskach zwykle trawy dominują, ale  w ogrodowej kompozycji możemy zmienić proporcje. Do tego typu założeń używamy długokwitnących bylin . Najpopularniejsze są jeżówki, rudbekie, pysznogłówka, sadziec, szałwia, kocimiętka, rozchodniki.

fot. John Lord (CC BY 2.0)

fot. bgwashburn (CC BY 2.0)

Więcej o aranżacjach w tym stylu znajdziesz we wpisie Ogrody preriowe

Skaliste wybrzeże

Malownicze sosny powykręcane morskim wiatrem od wieków były inspiracją dla japońskich ogrodów.  Tradycyjne aranżacje w tym z stylu zdają się mieć niewiele wspólnego z poprzednimi przykładami. A jednak tak samo czerpią z krajobrazu. Po prostu ten krajobraz jest inny, surowy-  niewiele gatunków może tam przetrwać. Wiatry rzeźbią zarówno skały jak i rośliny nadając całości wzniosły , ponadczasowy klimat.

fot. TANAKA Juuyoh (CC BY 2.0)

Podobnie wyglądają ogrody japońskie– subtelne aranżacje z użyciem niewielkiej palety gatunków. Rośliny są precyzyjnie rozmieszczone i pieczołowicie przycinane. Ważniejsza od samych roślin jest ich kompozycja. Równorzędne a czasami nawet większe znaczenie ma sposób ułożenia skał.

fot. coniferconifer (CC BY 2.0)

W rozległych parkach takie wyspy były odtwarzane dosyć dosłownie, w mniejszych aranżacjach wodę zastępował precyzyjnie grabiony żwir.

fot. ben dalton (CC BY 2.0)

Malownicze aranżacje znalazły uznanie na całym świecie , także w Polsce możemy znaleźć liczne ogrody w tym stylu. Najbardziej znany jest ogród japoński we Wrocławiu.

Ogrody inspirowane naturą są tak różne jak różne są otaczające nas krajobrazy.Piaszczyste wydmy, lessowe wąwozy, skalne urwiska, gołoborza , górskie potoki, starorzecza, bagna, jeziora, lasy i bory. Każdy krajobraz może nas zainspirować, wystarczy się w niego wczytać ….

 

Ogrody inspirowane naturą
5 (100%) 2 votes

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O blogu

afal-kochanowicz-blog-ogrodowe-inspiracje

Cześć , jestem Rafał.  Na moim blogu znajdziesz piękne ogrody, praktyczne porady i rzeczy które mnie inspirują w pracy. Na co dzień projektuję i zakładam ogrody >>>

E-book

Zapraszam do lektury darmowego  e-booka  z pomysłami na Twój ogród.

Mam nadzieję, że będzie dla Ciebie inspiracją.