Wrzesień… w ogrodzie rośliny powoli tracą swój blask, tymczasem w lesie pod sosnami, wrzosy znajdują się w pełni kwitnienia. Kobierce drobnych kwiatów zachwycają podczas jesiennych wędrówek po lesie.
Możemy przenieść fragment tego malowniczego krajobrazu do naszego ogródka. Kluczem do udanej aranżacji wrzosowiska jest zaczerpnięcie inspiracji z natury. Domem wrzosów jest piaszczysta, zakwaszona igliwiem gleba na skraju sosnowego boru. Takie warunki i towarzystwo powinniśmy zapewnić wrzosom w ogrodzie. Czyli dwa warunki:
- Słoneczne stanowisko.
- Przepuszczalna kwaśna gleba .
Jak założyć wrzosowisko?
Jeśli mamy glebę przepuszczalną możemy zaprawić dołki rodzimą ziemią wymieszaną pół na pół z torfem. Przy gliniastej glebie dobrze jest wykonać żwirowy drenaż lub założyć wrzosowisko na pagórku. 15-20 cm wierzchniej warstwy gleby rozluźniamy piaskiem i zakwaszamy torfem. Wrzosy podlewamy po posadzeniu. W czasie upałów możemy pomóc roślinom podlewając je obficie ale nie częściej niż 1-2 razy na tydzień. Codzienne podlewanie sprzyja chorobom.
Po posadzeniu rośliny obsypujemy krzewinki korą co ograniczy rozwój chwastów i dodatkowo zakwasi glebę.
Wrzosy warto sadzić w grupach po kilkanaście szt. Pojedynczo sadzimy wrzosy w małych doniczkach na balkonie, w ogrodzie warto wygospodarować kilka m2 i posadzić kilkanaście- kilkadziesiąt wrzosów -w rozstawie ok. 9-12 krzewinek na m2.
Wrzosowisko możemy zakładać przez cały sezon wegetacyjny, jesienią jednak możemy rozstawić na rabacie kwitnące rośliny i zobaczyć czy zrobiliśmy to właściwie.
Odmiany wrzosów
W sprzedaży dostępne są wrzosy w różnych kolorach zarówno liści i kwiatów, możemy więc założyć wrzosowisko bardzo zróżnicowane kolorystycznie lub też pozostać przy naturalnym kolorze wrzosów. Poniżej kilka popularnych odmian:
- różowofioletowe: „Annemarie” , „Carmen”
- białe: „Gold Haze”, „Long White”
- purpurowoczerwone: „Roter October”
- czerwone: „Larissa”
- żółtozielone liście: „Con Brio”
Odmiany wrzosów różnią się znacznie wielkością od 10 do 50 cm. Warto to uwzględnić sadząc rośliny na rabacie.
Rośliny na wrzosowisko
Wrzosowisko to nie tylko same wrzosy. Warto urozmaicić wrzosową kompozycję roślinami o zbliżonych wymaganiach.
- Krzewinki wrzosowate : wrzośce- zapewnią trochę koloru wczesną wiosną, borówka brusznica, bażyna czy golteria
- Sosna pospolita w różnych odmianach np. Globosa Viridis czy Watereri.
- Brzoza- często towarzyszy wrzosom w naturalnych siedliskach, dobra na tło wrzosowiska.
- Miniaturowe świerki w różnych odmianach: świerk pospolity Nidiformis, świerk biały Conica
- Trawy ozdobne: kostrzewa sina, śmiałek darniowy
Jak pielęgnować wrzosy?
Sprawdzamy co roku pH gleby- jeśli mamy twardą wodę lub założyliśmy wrzosowisko na zasadowym podłożu wymieniając wierzchnią warstwę gleby z czasem pH może ulec podwyższeniu. Zapobiegamy temu używając nawozów dedykowanych pod wrzosy, które obniżają pH.
Coroczne wiosenne cięcie pod kwiatostanem wykonujemy w kwietniu. Bez cięcia rośliny rozkrzewiają się i wykładają po pewnym czasie. Zwarte poduchy wrzosów wyglądają estetycznie także poza porą kwitnienia.
Mimo że rosnące w lasach wrzosy są odporne na mróz, to odmiany są bardziej wrażliwe. Warto je okryć na zimę stroiszem z roślin iglastych.
Zadbane i rosnące w odpowiednich warunkach wrzosy mogą żyć 20-30 lat.
0 komentarzy