Trawnik z siewu

utworzone przez | Paź 16, 2018 | Trawnik, Zakładanie ogrodu | 2 Komentarze

Trawnik z siewu to ciągle podstawowa metoda zakładania trawnika, pomimo rosnącej popularności  trawników z rolki. Na efekty będziemy musieli dłużej poczekać ale ten sposób ma dwie podstawowe zalety- jest mniej więcej o  połowę tańszy niż układanie trawy z rolki i mamy możliwość większego wyboru składu mieszanki traw . Daje nam to możliwość lepszego dopasowania składu do specyficznych warunków np. suchej gleby czy zacienienia. Jeśli mamy duży trawnik to koszty położenia trawnika z rolki mogą urosnąć do tak niebotycznych wartości że pozostaje tylko wysiew trawy.

Jak założyć trawnik z siewu ?

Zarówno w przypadku siewu jak i rozkładania rolki kluczowe jest przygotowanie terenu. Gleba musi być odchwaszczona, wyrównana i odpowiednio spulchniona i użyźniona ( jeśli jest to konieczne).

Podłoże przygotowane do wysiewu trawy

Półki sklepów ogrodniczych uginają się od worków z nasionami trawy. Gazonowe ,sportowe, uniwersalne.

Na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniej mieszanki?  Jeśli nasz trawnik nie znajduje się w cieniu, nie będzie służył jako boisko do gry w piłkę to najlepiej wybrać mieszankę uniwersalną.

Kiedy siać trawę?
Trawnik wysiewamy od kwietnia do września. Najbardziej optymalne miesiące to kwiecień i wrzesień- temperatura i wilgotność sprzyjają wzrostowi traw. Letnie miesiące też są odpowiednie ale musimy zapewnić stałe podlewanie. Czy można zakładać trawnik w marcu lub październiku? Wszystko zależy od pogody. Minimalna temperatura gleby przy której wysiewamy nasiona to ok 8°C, optymalna waha się w przedziale 16-21 °C.

Trawnik wysiewamy ręcznie jeżeli mamy trochę wprawy, lub siewnikiem. Ile nasion trawy na m2 ?  Norma wysiewu zależy od rodzaju mieszanki, zwykle wynosi ona ok . 3-4 kg na 1 ar (100 m2).

Nasiona przeznaczone do siewu dzielimy na dwie części.  Pierwszą część wysiewamy poruszając się w jednym kierunku (białe strzałki na zdjęciu ), drugą część siejemy poruszając się w kierunku prostopadłym do pierwszego (zielone strzałki). Dzięki temu powinniśmy równomiernie wysiać trawę.

kierunek wysiewu trawy na trawnik

Po wysiewie trawnik przegrabiamy, zagłębiając nasiona w ziemi. Trochę droższą metodą jest rozrzucenie cienkiej warstwy ziemi torfowej. Utrudnia ona wydziobywanie nasion przez ptaki i zapewnia lepsze warunki do kiełkowania nasion.

Kolejnym krokiem jest zwałowanie całego trawnika. Zabieg ten  poprzez dociśnięcie nasion do gleby utrudnia ich wywianie przez wiatr i wypłukanie przez lekki deszcz.

Wałowanie trawnika po wysiewie

Na ulewny deszcz nie ma rady-  tworzą się kałuże  które zmywają nasiona w najniżej położone miejsca.  Warto uważnie śledzić prognozę pogody żeby wybrać najlepszy moment na wysiew trawy.  Niestety ciężko przewidzieć gwałtowną burze, więc jeśli dojdzie do takiej sytuacji trzeba będzie zrobić dosiewki lub w drastycznych przypadkach wysiać trawnik od nowa.

Trawnik z siewu po zwałowaniu

Trawnik poz wałowaniu i pierwszym podlaniu

Nasiona traw w zależności od gatunku wschodzą od tygodnia do 3 tygodni od wysiania. Przez ten czas musimy zadbać o nawodnienie. To znaczy że nie przestajemy podlewać kiedy pojawiają się pierwsze źdźbła trawy.  Zaprzestanie podlewania w tym momencie może sprawić że później kiełkujące trawy uschną i będziemy mieli niepełnowartościowy trawnik.

Musimy zadbać żeby wierzchnia warstwa gleby była stale wilgotna -najlepiej jest podlewać często małymi dawkami (odwrotnie niż przy podlewaniu dojrzałego trawnika)

Kiedy pierwsze koszenie trawnika?

Pierwsze koszenie trawy po siewie wykonujemy kiedy źdźbła trawy mają wysokość ok 8-10 cm. Kosimy mniej więcej na połowę tej wysokości. Noże kosiarki muszą być dobrze naostrzone, żeby nie wyrywały z ziemi słabo jeszcze zakorzenionych traw.

Trawnik z siewu jesienią

Trawnik po 5 miesiącach od momentu wysiania trawy

Na piękny trawnik z siewu trzeba poczekać ok roku. Systematyczne koszenie sprawi ze darń się zagęści. Zwykle razem z trawą kiełkują chwasty, jest to rzecz normalna- nawet jeśli wcześniej odchwaściliśmy teren, chwasty kiełkują z nasion. Nie ma co panikować z tego powodu. Przy regularnym koszeniu część z nich wypadnie, reszty możemy się pozbyć stosując oprysk na chwasty dwuliścienne.

Utrzymanie pięknego trawnika wymaga sporo zachodu- regularne koszenie, podlewanie, odpowiednie dozowanie nawozów oraz wertykulacja trawnika to kluczowe elementy. Kilku tygodniowe zaniedbanie  potrafi zniweczyć cały wysiłek , natomiast systematyczna pielęgnacja zapewni nam piękny trawnik na długie lata.

Trawnik z siewu
4.9 (97.14%) 7 votes

2 komentarze

  1. zaakladaaanie trawnika

    Widze, ze pieknie jest podane zakladanie trawnika, krok po kroku. Czekam wiec na piekny rezultat mojej pracy.

    Odpowiedz
  2. Zyska

    U siebie starałem się wysadzić w ogrodzie ale prawie nic nie wyszło. Było to z nasion, podejrzewam, że mogło wydziobać je ptactwo bo cały czas się tego nie pilnowało. Wzeszło niewiele, jeszcze raz trzeba będzie powtórzyć.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O blogu

afal-kochanowicz-blog-ogrodowe-inspiracje

Cześć , jestem Rafał.  Na moim blogu znajdziesz piękne ogrody, praktyczne porady i rzeczy które mnie inspirują w pracy. Na co dzień projektuję i zakładam ogrody >>>

E-book

Zapraszam do lektury darmowego  e-booka  z pomysłami na Twój ogród.

Mam nadzieję, że będzie dla Ciebie inspiracją.