Subtelne i delikatne, jednocześnie niezwykle wytrzymałe. Warto je mieć w swoim ogrodzie, cieszą oko kiedy inne rośliny trwają w uśpieniu…
Kiedy kwitną przebiśniegi ?
Przebiśniegi wychylają swoje kwiaty spod roztapiającego się śniegu już w lutym.
Gdzie sadzić przebiśniegi ?
W naturze przebiśniegi rosną w lasach liściastych gdzie wiosną jest dużo światła a później gęste listowie ocienia dno lasu.
W ogrodzie takie warunki znajdą pod koronami drzew i krzewów liściastych (np. jak forsycja czy dereń biały). Ściółka liściowa dostarcza roślinom odpowiednich składników odżywczych. Korony drzew i krzewów chronią glebę przed nadmiernym przegrzewaniem w lecie.
Cebulki sadzimy we wrześniu na głębokość równą ich 3-krotnej wielkości.
Doświadczeni ogrodnicy uważają że posadzone w odpowiednim miejscu przebiśniegi najlepiej zostawić w spokoju. Nie wygrabiamy liści, pozwalamy naturalnie im się rozrastać.
Co zrobić żeby przyspieszyć ten naturalny proces?
Jak uzyskać spektakularny dywan przebiśniegów nie wydając zbyt dużo na zakup cebulek?
Każdego roku po przekwitnięciu możemy wykopywać cebulki i rozmnażać je przez podział. Ważny jest odpowiedni termin rozmnażania. Cebulki potomne oddzielamy kiedy przebiśniegi mają jeszcze całkowicie zielone liście i od razu sadzimy w odpowiednie miejsca.
Inną metoda jest wysiew nasion , jednak tak rozmnożone rośliny kwitną dopiero po kilku latach.
Mimo ze możemy posadzić cebulki przebiśniegów w trawniku to jednak nie oczekujmy że zaczną się na nim masowo rozrastać. Przebiśniegi po przekwitnięciu potrzebują kilku tygodni żeby zmagazynować zapasy w cebulkach. Zbyt wczesne obcięcie ich liści zakłóca ten proces.
Pamiętajmy że w Polsce przebiśniegi są pod ochroną i nie należy ich pozyskiwać z naturalnych stanowisk. Masowe przenoszenie ich do ogródków spowodowało ograniczenie ich występowania.
0 komentarzy