Ten wpis jest pierwszym z serii „Lekcje projektowania ogrodów”. W każdym opiszę jedną zasadę która przyczynia się do lepszej aranżacji ogrodu. Przynajmniej taką mam nadzieję 🙂
We wpisie CO JEST NIE TAK Z TWOIM OGRODEM? pisałem o typowych błędach w aranżacji, jednym z nich jest chaos w kompozycji. Zwykle dotyka on ogrodów kolekcjonerskich- nastawionych na zbieranie „okazów” a nie na wygląd całości.
Jedną z recept na chaotyczną aranżację jest zastosowanie powtórzeń.
Mogą być w regularnych odstępach, wtedy utworzą rytm.
To zastosowanie jest dosyć oczywiste, ale co w przypadku gdy nie lubimy takich sztywnych aranżacji?
Powtórzenia możemy wykorzystać (a nawet powinniśmy 😉 ) w bardziej swobodnych kompozycjach. Rozrzucone w różnych odstępach będą wyglądać bardziej naturalnie ale mimo wszystko wprowadzą subtelny porządek.
Do gatunku którego używamy w powtórzeniach możemy dokomponować różne towarzystwo w różnych miejscach ogrodu.
Dzięki temu uzyskujemy spójność całości przy jednoczesnej różnorodności części. Im więcej powtórzeń ty ogród będzie bardziej spójny. Warto jednak zachować umiar- jeśli przesadzimy kompozycja stanie się po prostu nudna.
Różne sytuacje powodują ze rośliny wykorzystane do powtórzeń mogą być różne.
Od drzew, poprzez krzewy, na ozdobnych trawach i bylinach kończąc. W ogrodzie możemy użyć kilka gatunków roślin które zapewnią nam spójność aranżacji.
Im większy ogród tym powtarzane grupy powinny być większe.
Stosowanie powtórzeń to bardzo prosty trik ale skuteczny. W prostocie siła ! Mniej gatunków + więcej powtórzeń = lepsza aranżacja.
0 komentarzy